Reklam1

Kırmızı Üniformalılar / John Scalzi

reklam2

Kırmızı ÜniformalılarKırmızı Üniformalılar


Kırmızı Üniformalılar’dan…


İnzibat kaşını kaldıran adamı gösterdi. “Hakkında kaçakçılık, kaçak mal satmak ve üst rütbeli bir subaya saldırıda bulunmak da dahil çeşitli suçlamalar var.” Hanım inzibat bunun arkasından başkalarıyla göz temasından kaçınan asık suratlı öteki tayfayı işaret etti. “Bu zavallı herif de ötekinin arkadaşı. Aralarındaki yakınlık yüzünden o da suçlanıyor.”


“Hücum suçlaması tamamen uydurma!’ dedi ilk asteğmen. “İkinci Kaptan’ın kafası oldukça kötü dumanlıydı.”


“Senin verdiğin uyuşturucular yüzünden,” dedi öteki tayfa, hâlâ çevresindekilere bakmaktan kaçınarak.


“Asla kimse onları benden aldığını ispatlayamaz. Üstelik ortada uyuşturucu falan yoktu,” dedi ilki. “Almış olduğu şey dünya dışı bir mantardı. Sebep o olması imkansız esasen. Bahsettiğim mantar insanı gevşetir; karşısına çıkan her insana saldırtarak o kişileri kendini korumak zorunda bırakmaz.”


“Adama zeno-pseudoagaricus verdin, değil mi?” dedi Dahl.


İlk tayfa dönerek ona baktı. “Söylediğim şeklinde; asla kimse ikinci kaptana bir şey verdiğimi ispatlayamaz,” dedi. “Fakat kim bilir ondan vermişimdir.”


“Zeno-pseudoagaricus yapısı gereği bir çok insanda gevşetici bir tesir yaratan kimyasal bir madde üretir,” dedi Dahl. “Fakat kullananların yüzde birlik diliminin ortalama onda birinde ters tesir yaratır. Bu insanların beyinlerindeki alıcı sinirler diğerlerininkinden birazcık farklıdır. Ve o kişilerin de yüzde birlik diliminin gene ortalama onda biri mantarın etkisiyle kudurur. Anlaşılan senin şu ikinci kaptan o kişilerden biriymiş.”


“Uzaylı mantarlar mevzusunda bu kadar bilge olan sen de kimsin?” diye sordu tayfa.


“Ne olursa olsun üstlerine uyuşturucu satmaman icap ettiğini bilen biri,” dedi Dahl. Tayfa sırıttı.


“Madem o şekilde, niçin hapiste değilsin?” diye sordu Duvall.


Tayfa eliyle Dahl’ı işaret etti. “Arkadaşına sor. Çok açık ki bilmediği şey yok,” dedi. Duvall dönerek baktığında Dahl omuz silkti.


“Zeno-pseudoagaricus yasadışı değildir,” dedi Dahl. “Fakat onu kullanmak pek zekice bir davranış sayılmaz. Ya zenobiyoloji okumuş olman, ya da muhtemelen girişimcilik amacıyla yasadışı denemeyecek dünya dışı uyuşturucu maddelere ilgi duyman gerekir.”


“Ah,” dedi Duvall.


“İllâ bir tahminde bulunmam gerektirme ederse,” dedi Dahl, “dostumuzun-”


“Finn,” diye kendini tanıttı tayfa ve başıyla…


LİNK

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar