Reklam1

Yeni dönemde asistan arkadaşlarımıza pozitif ayrımcılık yaptık

reklam2

 Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Hakkaniyet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) 21’inci müessese yıl dönümü programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Asistanların durumları ve atılan adımların sorulması üstüne cevap veren Bakan Koca, “Sistemin yükünü çekenler asistan arkadaşlarımız. Yeni dönemde asistan arkadaşlarımıza pozitif ayrımcılık yaptık ve hayata geçirmeye devam ediyoruz. Sekiz nöbetten fazla olmayacak. Sekiz nöbete indirdik, haftaya yönetmelik yayınlanıyor” ifadelerini kullandı.


"EN ERKEN DÖNEMDE DEVREYE GİRECEK"

 

 

Asistanlar ile ilgili atılan adımları detaylandıran Bakan Koca, “Biliyorsunuz ki eğitim araştırma hastanelerimizde, üniversite hastanelerimizde bilhassa sistemin yükünü taşıyan asistan arkadaşlarımız. Ve ek olarak intern arkadaşlarımız. İntern arkadaşlarımızla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesi olmuştu kabine sonrası ve bundan bu şekilde intern doğrusu son sınıflarında asgari ücret kadar bir ücret müjdesi olmuştu. Bununla ilgili de bakıyorum bilhassa intern arkadaşlarımız ‘niye halen bu bizlere ödenmiyor’ diyor. Bildiğiniz benzer biçimde bu, kanunla olan bir durum. Şu demek oluyor ki intern'lere verilecek olan bu ücretin değişikliği kanunla mümkün. Meclis tatilde olduğunda, iradesi iyi mi devreye girecek? Meclis açıldığında, meclisin iradesi en erken dönemde devreye girecek” açıklamasında bulunmuş oldu.

 
 

ASİSTAN DOKTORLAR İÇİN DÜZENLEME

Sistemin yükünü taşıyanların asistanlar bulunduğunu belirten Bakan Koca, “Asistan arkadaşlarımızın bu zamanda taban ücretlerini mühim oranda farklılaştırdık fakat uygulamada da asistan arkadaşlarımızın hem katsayılarını hem de averajdan, kliniklerin farklılıklarını daha çok karşılık bulmalarının hem de mesai sonrası çalışmalarının önünü açtık. Önümüzdeki dönemde asistan arkadaşlarımız nöbet sayıları yeni yönetmelikte sekizi aşmayacak. Aşma durumunda, ilgili klinikle ilgili yaptırımlar yönetmelikte geliyor. Dolayısıyla biz nöbet ertesi 24 saatten fazla çalışılmamasını ve bunun da sekiz nöbetten fazla olmamasını yönetmelikle netleştiriyoruz. Dolayısıyla çocuklarımız hem nöbet sayıları azalarak hem de gelir düzeyleri artarak bundan bu şekilde kolaylıkla evlenebilecek” şeklinde konuştu.

Öte taraftan Sıhhat Bakanı Koca, mevzu hakkında toplumsal medya hesabı üstünden yapmış olduğu paylaşımda da, "İntern doktorlara meydana getirilen ödemenin asgari ücret düzeyine çıkarılması sonucu 18 Temmuzda açıklandı. TBMM, 1 Temmuzda tatile girmişti. Yeni yasama döneminde, lüzumlu irade tecelli edecektir. Asgari ücret düzeyinde ödeme, Meclis’ten çıkacak yasayla uygulamaya konacak" ifadelerini kullandı.

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar