Reklam1

Marlon Brando yerine Oscar'ı reddetmek

reklam2

 Marlon BrandoBaba (The Godfather) filmiyle 1973 senesinde kazanılmış olduğu Oscar ödülünü reddetmiş, kendisine verilen ödülü reddettiğini açıklaması için törende 26 yaşındaki Sacheen Littlefeather’in sahneye çıkmasını istemişti. Brando, ABD film sektörü,

nün, Kızılderilileri barbar ve cani göstermesini protesto ederek, yerine bir Kızılderiliyi göndermiş ve ödülü reddetmişti. Brando’nun protestosunun öznesi olarak sahneye çıkan Littlefeather, yuhalamalarla ve ırkçı söylemlerle karşı karşıya kalmıştı.

 


Oscar törenlerini düzenleyen Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, 50 yıl sonrasında Littlefeather’dan resmi olarak özür dilediğini açıklayarak müzesinde Littlefeather için hususi bir etkinlik gerçekleştireceğini deklare etti.

 

Akademi Başkanı David Rubin, yapmış olduğu açıklamada, "Maruz kaldığınız kötüye kullanma yersiz ve haksızdı. Yaşadığınız duygusal yük ve sektörümüzde kendi kariyerinizin maliyeti onarılamaz” diye yazdı. Rubin ek olarak, “Gösterdiğiniz cesaret oldukça uzun süredir kabul görmedi. Bunun için hem en derin özürlerimizi hem de en içten hayranlığımızı sunuyoruz” dedi.

Bugün 75 yaşlarında olan Littlefeather, o zamanlar Oscar’da sahne alan ilk Amerikan yerlisi olmuştu. Oyuncular sendikasının bir üyesi olan Littlefeather, 60 saniye devam eden ikonik konuşmasında Amerikan yerlilerine karşı eğlence sektöründe yer edinen önyargıları yeren bir konuşma yapmış, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Merhaba ben bir Apaçi'yim, bununla beraber ABD Yerlilerinin Pozitif yönde Temsili Ulusal Komitesi'nin başkanıyım. Bu akşam Marlon Brando'yu temsilen buradayım. Sizinle şu an vakit kısıtı dolayısıyla paylaşamayacağım bu konuşmayı iletmemi benden istedi. Bu konuşmayı çıkışta basınla paylaşmaktan sevinç duyacağım. Maalesef Brando ödülü kabul etmeyeceğini söylemiş oldu. Ve bunun sebebi ise film endüstrisinin ABD yerlilerine davranış biçimi olarak gösteriliyor. Ümit ederim akşamınızı çok kötü etmiyorumdur, gelecekte kalplerimiz ile aklımız sevgi ve cömertlikle bir araya gelir. Marlon Brando adına teşekkürlerimi sunarım.”

 

Kanser hastası olduğundan oldukça ender röportaj veren Littlefeather, özürle ilgili olarak, “Biz yerliler oldukça sabırlı insanlarızdır, yalnız 50 yıl beklemek zorunda kaldım! Komiklik yeteneğimizi devamlı canlı tutmamız gerek, hayatta kalmamızın yolu bu” dedi.

Littlefeather ek olarak, "Bu bir rüyanın gerçekleşmesi. 50 yıl ilkin Akademi Ödülü'nü kabul etmediğimden bu yana ne kadar oldukça şeyin değiştiğini görmek son aşama yüreklendirici” ifadesini kullandı.

 

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar