Reklam1

İngiltere İngiltere'ye Karşı / Julian Barnes

reklam2

İngiltere İngiltere'ye Karşıİngiltere İngiltere’ye Karşı


İngiltere İngiltere’ye Karşı’dan…


Bütün Yıldızçiçekleri dünyası burada temsil ediliyordu. Hiçbiri eksik değildi.


Anne babasının güvenli elleriyle gökyüzüne doğru atılmıştı. İkisinin arasında çamurların üzerine yerleştirilen tahtaların üzerinde, çadır bezinin altında, sıcak, ot kokan havada yürümüş, kitapçığındaki bilgileri bir yaratıcının otoritesiyle okumuştu. Önüne konulmuş olan şeyleri adlandırana ve kategorize edene değin onlar gerçekte var değillermiş gibi hissetmişti kendini.


“Peki burada neyimiz var, Bayan Fare?”


“Numara 270. Pişirimlik Beş Elma.”


“Bana da öyle geliyor. Onlardan beş tane var. Acaba ne çeşit.”


Martha yeniden kitapçığa baktı. “Her çeşit.”


“Doğru -öyle ya. Her Çeşit Pişirimlik Elma -dükkânlarda var mı diye bir bakmalıyız.” Babası ciddiymiş gibi yapar, ama annesi gülüp, Martha’nın saçını hiç gerekmediği halde çekiştirirdi.


Ter içinde kalmış iri pazulu adamların bacakları arasına sıkıştırılmış ve yünlü postları makas şıkırtıları arasında yüzülen koyunlar görüyorlardı. Tel kafeslerin içinde o kadar iri ve o kadar iyi yıkanıp temizlenmiş ürkek tavşanlar vardı ki hiç de gerçek gibi durmuyorlardı. Sonra, Çiftlik Hayvanları Gösterisi, Atlı Maskeli Balo Yarışması ve Teriye Yarışları vardı. Sıcak çadırların içinde domuz yağıyla yapılmış kekler, yassı çörekler, kuşüzümlü kekler ve yulaflı kekler vardı.


İskoç yumurtaları tıpkı amonitler gibi ikiye yarılmıştı; yabani havuçlarla bildik havuçlar bir metre uzunluğundaydılar ve bir mum fitili gibi incelene kadar uzayıp gidiyordu. Boyunları eğilmiş ve kalın bir sicimle bağlanmış parlak görünüşlü soğanlar vardı; beşlik kümeler halinde sergilenmiş yumurtalar vardı, bir altıncısı yanlarındaki bir tabağın içine kırılmıştı; kesilmiş şeker pancarlarının ağaç gibi halkaları olduğu göze çarpıyordu.


Ancak zihninde -daha sonrasında ve daha da sonrasında- kutsal eşyalar gibi ışıldayıp duran şey Bay A. Jones’un fasulyeleriydi. Birincilik ödülü için kırmızı kart, ikincilik ödülü için mavi kart ve övgüye değer bulunanlar içinse beyaz kart veriliyordu. Bütün fasulyelerin üzerindeki bütün kırmızı kartlar Bay A. Jones’a aitti. Her Çeşit Dokuz Çalı Fasulyesi, Dokuz Yuvarlak Sırık Fasulye, Dokuz Yassı Bodur Fasulye, Dokuz Yuvarlak Bodur Fasulye, Altı Beyaz Bakla…


LİNK

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar