Reklam1

Ekümenik ne demek? Ekümeniklik nedir? Ekümenik TDK anlamı

reklam2

 İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Patriği ve İstanbul Başpiskoposu I. Bartholomeos, Sümela Manastırı’nda düzenlenen ayini yönetmek için Trabzon'a gitti. Bartholomeos’a iş insanı Efkan Başkan tarafınca arkasında ''Ekümenik Patrik Bartholomeos'' yazan Trabzonspor forması armağan edildi.

Bartholomeos'a ''Ekümenik Patrik'' yazılı Trabzonspor forması armağan edilmesi tepki çekerken, ''ekümenik'' kelimesinin lügat anlamı da araştırılmaya başlandı.

 

EKÜMENİK NE DEMEK? EKÜMENİKLİK NE ANLAMA GELİYOR?

Ekümenik, Fransızca kökenli bir kelimedir ve evrensel, tüm evren anlamlarında kullanılmaktadır. Ekümeniklik ise bir dini ya da herhangi bir birliği daha büyük bir dinle birleştirme ve birlik sağlama amacıyla kullanılan bir kelimedir.

En geniş anlamıyla, dinî birlik yada dinî iş birliğinden maksat, üç İbrahimî din olarak İslam, Hristiyanlık ve Yahudilik dinlerinin ortak manevî değerlerine vurguda bulunan dünya kapsamında bir dini birliktir. Daha çok malum dar anlamıyla ekümeniklik, bu üç dinin herhangi birinin mezhepleri içinde iş birliği anlamına gelir.

Kavram, Grekçe οἰκουμένη (oikoumene) kelimesinden gelir, anlamı "yerleşilmiş dünya" veya "meskun dünya"dır ve bununla Roma İmparatorluğu kastedilirdi. Günümüzde bu kavramla, birbirinden tarihsel, doktrinel ve uygulama açısından ayrılan Hristiyan mezhepleri ve Hristiyan kiliseleri kastedilir. Bu anlamıyla ele alındığında ekümeniklik Hristiyan birliğini sağlama gayesini ifade eder ve bu anlam şu idealle anlatılır: Yalnız tek çeşit Hristiyan Kilisesi kurumu olmalıdır.

Türk Dil Kurumu'nun (TDK) resmi web sitesinde ''Ekümenik'' ve ''Ekümeniklik'' kelimelerinin anlamlarına yer verilmemiştir.

# Bartholomeos, ekümenik, ekümeniklik, ekümenik ne demek, ekümeniklik ne demek, Efkan Başkan, Ekümenik Patrik, Ekümenik Patrik ne demek, hristiyanlık, İslam, Yahudilik, tdk, Türk Dil Kurumu, Trabzonspor, istanbul, çok, türk, tepki

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar