Reklam1

Beyaz Saray'dan açıklama Trump'ın Florida'daki evine FBI baskını

reklam2

 trump avm donald trump'ın başkanlığı trump towers Trump Twitter Tiffany Trump Barron Trump Melania Trump yaş Action donaldjtrump..


Trump, 45. ABD Başkanı olarak paylaştığı metinde, aramayı, millet için karanlık zamanlar olarak vasıflandırdı. "Böyle bir taarruz sadece 3. Dünya vatanlarında olur" dedi.


Ajanların evi ablukaya aldığını iddia eden Trump, "Radikal sol, hakkaniyet sistemini silaha çevirdi" suçlamasında bulunmuş oldu.


Daha önce hiç bir Amerika Başkanının böyle bir şey yaşamadığını vurgulayan Trump, "Demokratlar 2024'te başkanlık için yarışmamı istemiyor" değerlendirmesinde bulunmuş oldu.


BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA


Beyaz Saray'dan Trump'ın evine yapılan FBI baskınına ilişik izahat geldi.


Adalet Bakanlığı'nın soruşturmayı bağımsız olarak yürüttüğü vurgulananan açıklamada, Biden'ın ve Beyaz Saray'ın laf konusunu baskını medyadan öğrendiği belirtildi.


TRUMP'IN EVİ NEDEN BASILDI?


FBI ajanlarının mülkünde bulunan bir kasayı kırdığını iddia eden Trump, "İlgili devlet kurumlarıyla meydana getirilen emek verme ve iş birliğinden sonrasında evime meydana getirilen bu habersiz baskın lüzumlu veya uygun değildir" değerlendirmesinde bulunmuş oldu.


Associated Press, konudan bilgisi bulunan kişilere dayanarak, FBI aramasının, Trump'ın Beyaz Saray'daki rolü sırasında Florida'daki ikametgahına gizli saklı kayıtları alıp almadığına ilişik bir soruşturmayla ilgili olduğunu belirtti.


Amerika Başkanı olduğu dönemde Trump'ın erişiminde bulunan 15 kutu belgenin halen iade edilmediği ifade ediliyor.


Federal yasaların, gizli saklı devlet belgelerinin yasalarca belirlenmiş yetkili yerlerden dışarı çıkarılmasını yasakladığı bilgisi paylaşıldı.

"WATERGATE" SKANDALINA BENZETTİ


Diğer yandan Trump, olayı 1972-1974 yılları arasında Başkan Richard Nixon yönetimi döneminde yaşanan "Watergate" skandalına benzetti.


EKSİK KAYITLAR


Öte yandan, Şubat ayında arşivci David Ferriero, Amerika Meclisi milletvekillerine Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi'nin 2021 süresince 15 kutu kaydın iadesi hakkında Trump ile iletişim halinde olduğunu söylemiş oldu. 


Ferriero, o sırada Ulusal Arşivler'in hala bir envanter yürüttüğünü, ancak bazı kutuların "sınıflandırılmış ulusal emniyet bilgileri olarak işaretlenmiş" öğeler içerdiğini deklare etti.


Trump daha ilkin birtakım kayıtları arşivlere iade etmeyi kabul ettiğini doğrulayarak bunu "sıradan ve rutin bir süreç" olarak nitelendirdi. Ayrıca arşivlerde "hiç bir şey 'bulunmadığını' iddia etti.


Konuya yakın bir kaynak, Nisan ayında yapmış olduğu açıklamada, Adalet Bakanlığı'nın Trump'ın Florida mülküne götürmüş olduğu kayıtlara ilişik erken aşamada bir tahkikat başlattığını söylemiş oldu. 


Trump'ın gelini Lara Trump ise ABD'nin eski başkanının yalnızca yasal olarak almaya yetkili olduğu hatıraları aldığını öne sürdü.


Lara Trump, Fox News'e verdiği demeçte, "Bakın, kayınpederim, her insanın bilmiş olduğu şeklinde, gazete ve dergi kupürleri ile fotoğraflar gibi Beyaz Saray'dan alma sahip olduğu belgeleri saklamayı severdi" dedi. 


TRUMP DESTEKÇİLERİ TOPLANDI


Öte taraftan, onlarca Trump destekçisi, Mar-a-Lago civarlarında toplandı. Göstericiler, Trump'ı destelediklerini ve ABD'nin eski başkanı Trump'ın evdeki aramanın Demokrat Parti'nin yeni bir düzmecesi olduğunu öne sürdü. 


Trump lehine slohgan atan göstericilerden biri, "Bence bu Trump hakkında özü olmayan uydurmaların bir yenisi, aynı 6 Ocak'ta olduğu benzer biçimde. Trump 6 Ocak'ta yanlış hiç bir şey yapmadı. Trump'ın emirlerini ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi reddettiği için bunlar yaşandı" dedi.

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar