Reklam1

16 Ağustos 2022 Salı Nesin Vakfı’na ekonomik kıskaç

reklam2

 Yazar Aziz Nesin tarafınca kurulan Nesin Vakfı’na yönelik baskılar devam ediyor. Geçen hafta İzmir’in Tire ilçesindeki 60 dönümlük zeytinliği kundaklanan, İstanbul Çatalca’da İsmailağa Cemaati’nin hedef almış olduğu Nesin Vakfı’nın, geçen nisan ayında banka hesapları bloke edildi. Vakıf yöneticileri, ortalama 4 aydır banka hesaplarında paralara ulaşamıyor.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine bakılırsa, Çatalca Kaymakamlığı’nın 12 Nisan tarihindeki kararıyla, izinsiz yardım toplandığı iddiasıyla ve 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunun 7’nci maddesine karşıcılık edilmiş olduğu nedeni öne sürülerek Nesin Vakfı’nın Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası'ndaki hesaplarını bloke etti.

İTİRAZLAR REDDEDİLDİ

Ek olarak, banka hesaplarında bulunan 1 milyon 970 bin TL ile gene vakfa ilişik olan Çatalca Gökçeali Mahallesi’ndeki 7 bin 955 metrekarelik tarlanın mülkiyetinin de kamuya geçirilmesine karar verildi. Nesin Vakfı ise bu kararların iptali için İstanbul 3’üncü İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması talepli dava açtı. Sadece, “İşlemin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle” oluşturulan davada yürütmenin durdurulması talebi reddedildi. Bunun üstüne, Nesin Vakfı, Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması talebinin reddi için itiraz etti. Sadece bu mahkeme de 9 Ağustos’ta Nesin Vakfı’nın yürütmenin durdurulmasına yönelik itirazını reddetti. Mahalli Mahkeme ise esas hakkında nihai kararını hemen hemen vermedi. Nesin Vakfı’nın avukatı Cenk Söbe de BirGün’e yapmış olduğu açıklamada, mahkemenin hemen hemen nihai kararını vermediğini vurgulayarak, “Banka hesaplarına konan blokeler için yürütmenin durdurulmasını talep ettik ve bu talebimiz reddedildi. Yürütmeyi durdurma sonucu verilseydi banka hesaplarımızdaki blokeler kalkacaktı. Mahkemenin nihai kararını bekliyoruz. Ilkin Çatalca’da İsmailağa Cemati üyelerinin vakfımıza fiziki saldırısı oldu ve hastalık verdiler. Bunun peşinden banka hesaplarımız bloke edildi. Son olarak İzmir’deki 60 dönümlük arazinin 40 dönümü yakıldı. Suçluların korunduğu bir süreçle karşı karşıyayız. Tamamı rastlantı benzer biçimde gelmiyor. Bunların asla biri Nesin Vakfı’nı korkutamaz ve caydıramaz” dedi.

DEFALARCA TEFTİŞ EDİLDİ

Aziz Nesin’in oğlu ve Matematik Köyü’nün kurucusu ve yürütücüsü, Nesin Vakfı’nın da bağışçılarından Prof. Dr. Ali Nesin de İstanbul 3’üncü İdare Mahkemesi’ne gönderilmiş olduğu yazıda ise şu ifadeler yer aldı:

“Nesin Vakfı onlarca kere Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca teftiş edilmiştir. Müfettişlerin de belirttiği suretiyle, bağışlar yalnız ve yalnız Vakıf lehine ve evlatların eğitimi için kullanılmış ve hiçbir usulsüzlüğe rastlanmamıştır. Nesin Vakfı’nın bünyesinde 40 dolayında çocuk beslenmekte, okumakta ve eğitilmektedir. Bir o denli da çalışanı vardır. Bir o denli çocuğun ve gencin ailesine de uzaktan maddi ve içsel destek verilmektedir. Ek olarak evlatlarımızın etinden, sütünden, yumurtasından yararlandığı hayvanlarımız vardır. Tarlalarımız, meyve bahçelerimiz vardır. Bu şekilde bir vakfın banka hesaplarına el koymak, izansızlık olmasıyla birlikte, ‘ilkin çocuğun çıkarları’ ilkesine de terstir. ”

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar