Reklam1

Yüzüklerin Efendisi - Yüzük Kardeşliği - (16. Bölüm) – Karanlıkta Seyahat - Sesli Kitap Arşivi

reklam2

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ – KARANLIKTA YOLCULUK (16. BÖLÜM)

Sesli Kitap Açıklaması


Sesli Kitap, Yüzüklerin Efendisinin ilk kısmı Yüzük Kardeşliğini 97 Sonbaharında sunmuştu. 1998 de yayımladığımız İki Kule ve Kralın Dönüşü ile yapıt tamamlandı. Yüzüklerin Efendisi‘ni yayımlamaya başladığımızda son yüzyılın en fazlaca okunan yüz kitabı içinde en başta geldiğini belirtmiştik. Türkçe basımı da bu ilginin evrenselliğini kanıtladı. Polisiye yada bilimkurgu meraklıları şiir, roman, ve öykü okurları hep beraber Frodo, Sam, Merry, Pippin, Aragorn ve Gandalf’ın maceralarını okumaya, Orta Dünya’da yaşamaya başladılar. Sizlere bu yolculukta keyifli dinlemeler diliyoruz.


Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf Kralları ‘na
Yedisi taştan saraylarında Cüce Hükümdarlar’a
Dokuz Yüzük Ölümlü İnsanlara, ölecekler ne yazık
Bir Yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı ‘nda
Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi’ne
Hepsine hükmedecek Bir Yüzük, hepsini o bulacak
Hepsini bir araya getirip karanlıkta birbirine bağlayacak
Gölgeler içindeki Mordor Diyarı ‘nda


Seslendiren: Podeon TV


(Tanıtım Bülteninden)


Karanlıkta Seyahat


Gecelemek için durduklarında akşam olmuş, gri ışık gene hızla solmaya başlamıştı. Oldukca yorgundular. Dağlar giderek koyulaşan alacakaranlıkla peçelenmişti ve rüzgâr soğuk esiyordu. Gandalf titizlikle her birine birer yudum Ayrıkvadi miruvor’u verdi. Hepimiz birazcık bir şeyler yedikten sonrasında da, onları toplantıya çağırdı.


“Bu gece, tabiidir ki, yolumuza devam edemeyiz,” dedi. “Kızılboynuz Geçidi’ndeki çabalarımız hepimizi bitkin düşürdü, burada bir süre dinlenmemiz lazım.”


“Ya sonrasında nereye gideceğiz?” diye sordu Frodo.


“Önümüzde hâlâ bizi bekleyen bir yol ve bir vazife var,” diye yanıt verdi Gandalf. “Tek seçeneğimiz ilerlemek, ya da Ayrıkvadi’ye geri döneriz.”


Ayrıkvadi’ye dönmenin sözü bile, Pippin’in yüzünü belirgin bir halde aydınlatmaya yetmişti; Merry ile Sam de umutla kaldırdılar başlarını. Fakat Aragorn ile Boromir asla renk vermedi. Frodo kaygılı görünüyordu.


“Keşke orada olabilseydim,” dedi. “Fakat hakkaten başka umar kalmadığı yada yenilgimiz kesinleşmediği müddetçe, utanmadan iyi mi dönebilirim?”


“Haklısın Frodo,” dedi Gandalf. “Geri dönmek yenilgiyi kabul etmek ve ilerde daha büyük bir yenilgiyi göze almak olur. Şimdi geri gidersek Yüzük artık mecburen orada kalacaktır: Tekrar yola çıkamayız. O zaman de eninde sonunda Ayrıkvadi kuşatılacak, kısa ve ıstıraplı bir zamandan sonrasında da yok edilecektir. Yüzüktayf ları korkulu düşmanlardır, fakat Hükmeden Yüzük yeniden efendilerinin eline geçerse kazanacakları gücün ve dehşetin sadece gölgesi sayılırlar henüz.”


(Tanıtım Bülteninden)


Yazar Açıklaması


John Ronald Reuel Tolkien, 1892’de Cenup Afrika’da dünyaya geldi. Dilbilim ve Eski İngilizce mevzularında uzmanlaştı ve 1945’te Oxford Üniversitesinde İngilizce Profesörü oldu. 1959’a kadar bu görevde kaldı. Oxford’da II. Dünya Savaşı’ndan önceki yıllarda Owen Barfield, C. S. Lewis ve Charles Williams benzer biçimde yazarlarla beraber yazınsal bir çevre oluşturdu. Yüzüklerin Efendisi’nin (ve mesela, C. S. Lewis’in Kozmik Trio’sinin) temeli bu çevrenin toplantılarında atılmıştır.


Yüzüklerin Efendisi‘nin 1954 ve 1955 yıllarında üç cilt halinde yayınlanması, bilhassa “saygıdeğer” bir İngiliz Dili ve Edebiyatı profesörünün “düşlem” benzer biçimde bir türde yaratı vermesi, edebiyat eleştirisi çevrelerinde minik çaplı bir skandala yol açtı. Tolkien’ın 1937’de yayınlamış olduğu Hobbit (Mitos/Altı-Kırkbeş, 1997), daha ziyade masal türüne ilişik bir emek harcama olarak kabul edilmiş olduğu için üstünde pek durulmamıştı. Oysa Tolkien, Yüzüklerin Efendisi‘yle beraber, Hobbit‘te başladığı “dünya yaratma” projesinde ısrarlı bulunduğunu gösterdi.


Yüzüklerin Efendisi‘nin yarattığı dalgalanma, “düşlem” türünün, tıpkı o yıllarda bilimkurgu için de olduğu benzer biçimde, “saygı duyulan” edebiyat türleri içinde kabul edilmesinde mühim rol oynadı; Tolkien’ı izleyen düşlem yazarları, onu ve onun yarattığı “Orta Dünya”yı büyük seviyede öykünmek etmekten vazgeçemediler. Tolkien’ın 1973’teki ölümünden sonrasında “Orta Dünya”nın Birinci Çağ’ını ele alan Silmarillion (1977), oğlu Christopher Tolkien tarafınca yayına hazırlandı. Christopher Tolkien 1980’li ve 90’lı seneler süresince babasının yarım kalmış elyazmalarını yayınlayarak eksiksiz bir “Orta Dünya” zamanı yapmaya çaba etti.


Bizleri FeysbukInstagram ve Twitter hesaplarımız üstünden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize göz atmak için ve Sesli Kitap dinlemek için tıklayın!
Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar