Reklam1

Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik Pdf indir

reklam2
Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 126 sayfadan oluşan Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Nahide Bozkurt tarafınca kaleme alınan Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik adlı kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 santimetre ebatındadır. Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik kitabını 9786257387378 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik pdf oku indir.


Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik pdf indir


Tarih insan tecrübelerinin kaydını içermesi yönüyle insanlık geçmişine ışık meblağ ve insan, tarihin derinliklerinde bulunan data, deneyim, eylemlerle fazlaca boyutlu bir halde buluşarak kendini inşa etme sürecine girer. Tarihsel data ışığında beslenmiş zihinler yaşamın anlamını sorgulayan bir bilgelik elde eder ve bu bilgeliği insanlığın deneyimler havuzuna taşır. ‘Tarihsel bilinçlilik olarak da adlandırılan bu sürede insan kendi yaşamış olduğu süre diliminden ayrı olarak öteki zamanların ve bireylerin düşüncelerini bilmeyi hedefler ve böylece tarihteki anlamı tekrardan keşfeder’. Bundan dolayı tarihsel şuur; geçmişin yorumlanması, bugünü anlama ve geleceğe bakış arasındaki bağlantıları birleştirme becerisi olarak tanımlanır.

İnanan insanoğlunun dünya görüşünün temel referansını elemanı olduğu dinin mukaddes kitabı ve bu mukaddes kitap çevresinde oluşan yorumlar belirler. Bundan dolayı de mukaddes kitaplarda sunulan cemiyet önderlerinin yaşamları ve söylemleri fert üstünde tesir gücüne haizdir. İnanan insan, Tanrı tarafınca da onaylanan ve bilge yönleriyle kendi süre dilimlerinde yaşayan toplumlara öncülük eden bu fertleri daha yakında zamandan tanımayı ister ve kendisi için rol modeli olarak görür. Değişen yaşam koşullarında mukaddes kitabındaki rol modelleriyle buluşan bireyler, onların tecrübelerinden ahlakî dersler çıkartarak yaşamını tekrardan yorumlar ve bir ümit ışığı yakalar.


Bu kitapta okuyucu, tarihsel bilinçlilik kazandıran ve ‘gelecek ideali’ oluşturmada görevi olan hikmet sahibi bilge peygamber ve yüce bireylerin ufkuyla mütevazıca da olsa buluşma olanağı bulabilecektir.


Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik kitap özeti


Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik pdf oku


Tarih Felsefesi Perspektifinden Kıssalarda Tarihsel Bilinçlilik Pdf indir
Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar