Reklam1

Sardalya Sokağı / John Steinbeck

reklam2

Sardalya SokağıSardalya Sokağı


Sardalya Sokağı’ndan…


Dora’ya ulaşınca; oldukça nazik bir yaşam sürer. Kanuna, hiç olmazsa sözüne aykırı bir yol tuttuğundan herkesten oldukça yasalara itaatli olması, o şekilde görünmesi gerekir. Evinde sarhoşluk, kavga âdaba aykırı hareketler olmamalıdır, yoksa kapıya kırmızı mührü takıverirler. Ek olarak gayrikanunî hareket bakımından Dora’nın yardım sever davranması da gerekiyordur. Hepimiz ona çullanır. Eğer Polis Derneği yararına bir balo veriliyorsa, hepimiz bir dolar verirken Dora elli vermek zorundadır.


Tecim odasının bahçesi yeni baştan düzenlenirken her tüccardan beş dolar istenir fakat Dora’ya gönderilen alıntı yüzlüktür. Diğeri her şeyde de durum aynıdır. Kızıl Haç, Kent Yardım Sandığı, İzciler Birliği için toplanan yardımlarda Dora’nın utanıp arlanmadan, günahlarının karşılığı kazanılmış olduğu paralar listenin başlangıcında yer alır. Fakat en oldukça o bunalım yıllarında sıkışmıştı.


Her zamanki yardımlarına ek olarak Dora, Sardalye Sokağı’nı dolduran aç-bi ilâç çocuklar, işi olmayan babalar, yüzlerinden dert akan anaları görünce sağını solunu kollamaya başladı; azca kalsın bu yüzden iflâs bile ediyordu. Dora’nın kızları iyi yetiştirilmiş, insanı memnun etmesini bilen cinsten şeylerdir. Bir gece ilkin beraber yatmış olsa bile sokakta erkeklerle kesinlikle konuşup ahbaplık etmezler.


Şimdiki bekçi Alfy işe başlamadandı, Bear Flag Lokantası’nda herkesi üzen bir facia olmuştu. Eski bekçi, William isminde esmer, kimsesiz bakışlı bir adamdı. Gündüzleri işinin azca olduğu zamanlar hanımefendiler içinde oturmaktan pek sıkılırdı. Pencereden bakınca boş arsadaki boruların üzerine sıralanmış, ayaklarını diz boyu otların arasına sallandırmış, bir yândan güneşlenirken, bir taraftan da en ilgisiz mevzuları büyük bir ciddilikle ve filozofça tartışan Mack ile omuzdaşlarını görürdü.


Arasıra ceplerinden bir şişe «eski tenis ayakkabısı» çıkarıp şişenin ağzını yenlerine sile sile elden ele dolaştırışlarını seyrederdi. William da bunların arasına karışabilme isteği beslemeğe başlamıştı. Bigün arsaya giderek boruların üzerine çöktü. Konuşma aniden kesilmiş, her insanın üzerine düşmanca bir sessizlik çökmüştü. Baktı ki, olacak şeklinde değil, William bir süre sonrasında Bear Flag’taki yerine döndü. Pencereden konuşmanın gene eski neşesiyle canlanışını görmesi pek kötüsüne gitmişti. Kapkara, çirkin…


LİNK

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar