Reklam1

Proletaryanın Esrarengiz Kutusu - Gökhan Atılgan (Derleyen), Attila...

reklam2

13 Şubat 1961’de kurulan Türkiye İşçi Partisi, Türkiye siyasal tarihinin en mühim vakalarından biridir. TİP’in gelişip güçlenmesinde parti sözcülerinin efsanevi radyo konuşmalarının oldukca mühim bir yeri vardır. Türkiye proletaryasının sözcüleri, 1961-1971 döneminde, bambaşka bir dile, bambaşka bir seslenişe ve bambaşka bir içeriğe haiz konuşmalarıyla o zamana kadar devletin ağzı olan radyoyu ‘proletaryanın esrarengiz kutusu’na çevirmişlerdi.

Proletaryanın Esrarengiz Kutusu, TİP sözcülerinin altı seçim için yaptıkları efsanevi radyo konuşmalarının metinlerini içermekle kalmıyor. Mehmet Ali Aybar’dan Yaşar Kemal’e, Kemal Türkler’den Can Yücel’e, Rıza Kuas’tan Hamdoş’a, Tarık Ziya Ekinci’den Çetin Altan’a TİP’in oldukca etkili hatiplerinin radyoda yapmış olduğu konuşmaların ses kayıtlarını da içinde barındırıyor. Bu tarihî konuşmalar karekodlar vesilesiyle dinlenebiliyor.

Proletaryanın Esrarengiz Kutusu’nun sayfalarından dinlenebilen radyo konuşmaları, onları dinlemeseler hayatları normalde bambaşka yönde akabilecek gençleri, aydınları, işçileri ve köylüleri toplumcu mücadelenin içine çekmiş ve TİP bayrağı altında toplayabilmişti. Proletaryanın Esrarengiz Kutusu sosyalistlerin devlet radyosundan yaptıkları konuşmalarla yaşamı değişen insanların öykülerinı anlattığı şeklinde bu konuşmaları icra eden kişilerin portrelerine de yer veriyor. Kitapta Şekibe Çelenk’ten Mehmet Ali Aybar’a, Behice Boran’dan Hamdoş’a, Nazife Cemgil’den Kemal Türkler’e, Yaşar Kemal’den Can Yücel’e, Hasan Hüseyin Korkmazgil’den Tarık Ziya Ekinci’ye tam 43 portre yer ediniyor.

Proletaryanın Esrarengiz Kutusu’nun sayfalarında size Hamdoş’un masum ve yürekli sesi, Abidin Dino’nun eşi olmayan desenleri, Moris Gabbay’ın tarihî fotoğrafları ve titiz bir araştırmanın varlıklı bilgisi birlikte rol alıyor. Esrarengiz bir seyahat sizi bekliyor...

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar