Reklam1

Politika, Terbiye ve Töre & Seçme Metinler pdf indir

reklam2


Politika, Terbiye ve Töre & Seçme Metinler
Alman sosyoloji biliminin kurucularından Ferdinand Tönnies, 1887 tarihindeki Cemaat ve Toplum (Gemeinschaft und Gesellschaft) adlı kitabı ile fikir geçmişine ilişkin bir bireşim ve kavramsal bir tasarım olarak cemaat ve cemaat ayrımını geliştirdi. Bu kavram çifti, varyasyonlarıyla beraber, onun tüm eserlerinin hem lafzında hem de ruhunda bir hayalet şeklinde dolaşmaktadır.
 
Elinizdeki bu derleme, Tönnies’in üç eserini içeriyor: Politika ve Terbiye Hakkında Bir İnceleme (Politik und Moral: Eine Betrachtung, 1901) çağdaş ahlakın haiz olması ihtiyaç duyulan ön şartları ortaya koyuyor. İnsan ilişkilerini dayandıkları temel açısından inceleyen “Statü ve Sözleşme” (“Status und Contractus”, 1892), Cemaat ve Toplum’in anlaşılmasına destek olacak bir giriş okuması durumunda. Töre (Die Sitte, 1909) ise törenin, alışkanlık ve âdet, anane ve gelenek, moda ve görgü şeklinde kavramlarla aynı anlamlarda kullanılmasına karşı çıkarak geleneğin sosyolojik teorisini geliştirmeye çalışıyor.
 
İlk yayınlanışları üstünden yüzyıldan fazla vakit geçen bu eserler, Türkçe çevirileriyle ilk kere okurla buluşuyor.Pdf kitap indir

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar