Reklam1

Mavi Takkeli Lokmacılar kitabını indir, pdf indir, mobil indir

reklam2

Mavi Takkeli Lokmacılar
Ailece iftara çağrıldığımız olurdu bu on bir ayın sultanında. Kimi zaman de babam evimize dostlarını çağırırdı. Uzak, yakın akrabalarımız, komşularımız gelirdi iftara.

Gelenler içinde yurt ve okul talebelerine yardım derneğinden tanımadığım insanoğlu da olurdu. Bana bakılırsa bunlar hocaya pek benzemezlerdi. Bunlar daha oldukca ekip elbise giyen, sakalsız, azca bıyıklı insanlardı. Neredeyse hepsi beyaz tenliydi. Klormatik gözlükleri vardı çoğunun. Bir de takkeleri… Bu takke bir çok süre mavi olurdu. Kimi süre bu takkeler yarım daire şeklinde, kimi zamanda yarı sert kalıp tarzındaydı. Tepesinde ise iplikten bir file vardır.

*

Aradan bu kadar yıl geçmesine karşın asla fakat asla unutmuyorum evimize gelen bir hocayı. Hasan Hoca’ydı adı. Aşırı kiloluydu. Karnı, kafası, boynu kocamandı. Ellerinin üstü şişti. Üstündeki derin yaralar da derhal dikkatimi çekmişti. Yürürken zorlanıyordu bununla birlikte.

Ilkin akşam namazını kılıp peşinden sofraya geçmiştik. Bayanlar ayrı, erkekler ayrı sofradaydı. Sofra demişken şunu da hatırlatayım. Annem bugün için epey uğraşmıştı.

Komşu kadınlardan bile yardım istediğini hatırlıyorum. Bu şekilde olunca ortaya muhteşem bir sofra çıkmıştı.

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar