Reklam1

Mahkeme Kayıtları Işığında 17. Yüzyıl İstanbul’unda Sosyo-Ekonomik Yaşam – Cilt 1 kitabını indir, pdf indir, mobil indir

reklam2

Mahkeme Kayıtları Işığında 17. Yüzyıl İstanbul’unda Sosyo-Ekonomik Yaşam – Cilt 1
Çağdaş küresel ekonomik sistemin gelişmeye başladığı 17. yüzyılda Doğu Akdeniz’de sosyo-ekonomik yaşamın kurumsal temelleri nelerdi? Bölge ekonomisinin geleneksel kurumları değişmekte miydi? 2003’te süregelen ve bu soruların yönlendirdiği bir veri derleme projesi, sıhhatli yanıtlar geliştirmeye destek olacak emsalsiz kaynaklar içeren bu çalışmayla sonuçlandı. On ciltlik bu yapıt, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti ve Doğu Akdeniz’in ticari merkezi olan İstanbul’un o döneme ilişik 15 şer‘i mahkeme defterindeki binlerce hükmün günümüz yazısına aktarılması, Türkçe ile İngilizce özetlerinin hazırlanması ve yedi ana başlıkta tasnif edilmesiyle ortaya çıktı.

Mevzu Cilt
Loncalar ve Esnaf 1
Hıristiyan ve Yahudi Cemaat İşleri 1
Yabancılar / Foreigners 1
Ticari Ortaklıklar 2
Devlet-Cemiyet İlişkileri, Vergi Dahil 3-4
Vakıflar 5-6-7-8
Kredi Piyasaları ve Faiz Uygulamaları 9-10
In the seventeenth century, when the çağdaş global economy began to take shape, what institutions governed socio-economic life in the Eastern Mediterranean?
Were the region’s traditional economic institutions in flux? This ten-volume set, the culmination of a data-gathering project started in 2003, presents original historical sources that can help to generate sound answers. The set contains transliterations, along with Turkish and English summaries, of thousands of cases found in 15 seventeenth-century Islamic court registers from Istanbul, then the capital of the Ottoman Empire and the commercial center of the Eastern Mediterranean. The cases are grouped under seven topical headings.
Topic Volume
Guilds and Guildsmen 1
Communal Affairs of Christians and Jews 1
Foreigners 1
Commercial Partnerships 2
State-Individual Relations, including Taxation 3-4
Waqfs 5-6-7-8
Credit Markets and Uses of Interest 9-10

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar