Reklam1

Hayalet Işık - Pierre Drieu La Rochelle E-Kitap İndir

reklam2

“İntihar ölümcül bir hastalıktır ve insan hasta olduğundan güvenli olması imkansız ki tedavi olabilsin. Olağanüstü bir ilacı yoktur.

Drieu'ye ulaşınca, ruh çözümü onun için romancının

vasıta gereçlerinden biri olagelmiştir.”

Jacques Lacan

Fransız edebiyatının esrarengiz isimlerinden Pierre Drieu La Rochelle, otuz yaşlarında intihar eden dertli arkadaşı Jacques Rigaut'dan etkilenerek, arkadaşının ölümünden bir yıl sonrasında Hayalet Işık'ı kaleme alır. Rigaut'nun son günleri, Drieu La Rochelle'in kitabının kahramanı Alain'e esin deposu olur.

Hayalet Işık, askerlik hizmetinden döndükten sonrasında derbeder bir yaşam yaşamış, bayanlara ve paraya düşkün, uyuşturucuya bağımlı hale gelmiş Alain'in ışığıdır. Bağımlılığı için tedavi görmüş olduğu kliniğin doktoru onun artık iyileştiğinden, klinikte kalmasına gerek olmadığından emindir. Doktorla aynı fikri paylaşmayan Alain, Paris'teki eski dostlarını ziyaret etmeye karar verir. Arkadaşları hayatla arasındaki bağları onarabilecek, ona yardım edebilecek midir?

Yeni Dalga akımının önde gelen isimlerinden Louis Malle'in 1963 senesinde Le Feu follet adıyla beyazperdeye uyarladığı, 2011 senesinde bu kez Joachim Trier'in Oslo, 31 Ağustos filmine esin kaynağı olan Hayalet Işık, güncelliğini korumuş olan, zamansız bir anlatı…

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar