Reklam1

Halkın Dostları Kimlerdir – Lenin PDF indir

reklam2

Halkın Dostları Kimlerdir – LeninKitap Özeti, pdf kitap bölümümüzde 1996 senesinde kaleme alınan Halkın Dostları Kimlerdir – LeninKitap Özeti kitabını sizlerle paylaştık. Halkın Dostları Kimlerdir – LeninKitap Özeti kitabının bilgileri..


Halkın Dostları Kimlerdir – Lenin

Lisans / Fiyat: Parasız


1996Eklenme: Kasım 19th, 2016Dil: TürkçeSayfa: 228Yazar: Lenin


Halkın Dostları Kimlerdir Kitabı 19. Yüzyılda Harzen ve Çernişevski şeklinde yazarların başını çekmiş olduğu Narodnizm akımı, bireylerin kendilerini tanımlamak için kullandığı halkın dostları ile adım atmıştır. Narodnizm genel anlamda küçük köylülüğün demokratik özlemlerini yansıtmaktadır. Siyasal özlemi yansıtmak içinde bireysel terörü öne çıkartmaktadır. 1879 senesinde yaşanmış olan narodik kongreden sonrasında bireysel terörün görülmektedirması ve bu terörü bir amaç halinde benimseyen grubun halkın iradesi adında olan bir çatı altında toplanması ile artış gösterdi. Bireysel terörü destekleyen ve siyasal mücadeleyi başka yollar ile sürdürmeyi isteyen daha ılımlı gruplar karşı karşıya geldi.


Narodnizm Rusya’da bulunan köylü komünist topluluklarının kapitalizmi yetaptan sosyalizme geçmek için oldukca uygun bulunduğunu düşünmektedir. Hemen sonra çıkan bazı adlar kapitalizmin tarihte gelişmesine olanak olamayacağını savundular. Tarihsel gelişimde bilinci aydınlık olan bireylerin eylemleri oldukca daha belirleyici olarak kabul edildi. Narodnizm Rusya’nın kapitalizmden ayrılması için halk üretiminin desteklenmesi icap ettiğini savundu.


1905 devriminin sonrasında Narodnizm akımını savunanlar değişik kollarda ve partilerde bu akımı savunmaya sürdüler. 1918 senesinde bir grup devrimci Sovyet hükümetine karşı silahlanarak bir isyan başlattı. Ayaklanmalar Sovyet Rusya vasıtasıyla bastırıldı, toplumsal devrimcilerin partileri kapatıldı ve tutuklandı. Devlet bu devrimcileri Rusya’dan uzaklaştırma sonucu aldı. Kitap halkın arkadaşlarının toplumsal demokratlara karşı iyi mi savaştıklarını ve halkın arkadaşlarının aslına bakarsak kim olduklarını oldukca daha kapsamlı bir halde bir şekilde ortaya koymaktadır.


 


Ek olarak Bülbülü Öldürmek – Harper Lee Kitabına Websitemiz Üstünden  Ulaşabilirsiniz.


Pdf siyasal kitap indir, pdf e-book


Bundan önceki yazımız olan Ürperten İtiraflar Pkk ile 3.5 yıl – Sami Demirkıran başlıklı kitabımızda pkk, sami demirkıran ve siyasal kitaplar ile ilgili bilgiler verilmektedir.


Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar