Reklam1

Cumhuriyet’in Öncü Gücü / Karşıyaka Kız Muallim Mektebi pdf indir

reklam2


Cumhuriyet’in Öncü Gücü / Karşıyaka Kız Muallim Mektebi
Bilimsel ve modern eğitim kurumlarımızdan kabul edilen Karşıyaka Kız Muallim Mektebi’nin hikâyesi Türkiye evveliyatına ışık tutuyor.
Aralık 1914’den 7 Ekim 1949 evveliyatına kadar birçok öğretmeni yetiştirerek eğitim sistemimize kazandıran Karşıyaka Kız Muallim Mektebi’nde, eğitim tarihimizin idealist yöneticileri ve öğretmenleri vazife yapmıştı.
Mustafa Kemal Atatürk’ün üç kez ziyaret etmiş olduğu Karşıyaka Kız Muallim Mektebi; Mustafa Necati, Hakkı Baha Pars, Vedide Baha Pars, İsmail Zühtü Kuşçuoğlu, Sabiha Gökçül, Resmiye Boysan, Mustafa Rahmi Balaban, Ahmet Talat Onay, Akif Bibioğlu, Ziya Somar şeklinde eğitim tarihimizde iz bırakan daha birçok kıymetli eğitimcinin vazife yapmış olduğu ve son zamanların gereklerine uygun nitelikli eğitim sistemiyle Cumhuriyet Süreci’nin ilk öğretmenlerini yetiştirmiş, tarihsel kimliği ve tinsel kıymeti olan bir kurumdu.
Yücel İzmirli, Cumhuriyet’in Öncü Gücü: “Karşıyaka Kız Muallim Mektebi”nde bilimsel ve modern eğitim kurumlarımızdan kabul edilen bu okulun tarihini, sınırı olan sayıdaki kaynaklardan yararlanarak titiz bir çalışmayla okurla bir araya getiriyor.Pdf kitap indir

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar