Reklam1

"Günübirlik"ler Cemal Süreyya

reklam2"Günübirlik"ler kapağıYazar(lar)
Kategori(ler)
Yayınevi


Kırık bağlantı ya da bozuk dosya mı var?

Izahat


Cemal Süreya 1976'da, o yıl çıkacak olan ilk düzyazı kitabı Şapkam Dolu Çiçekle'nin müjdesini verdiği bir röportajında, "çoğu zaman yazarın, edebiyatçının problemlerine eğilen bazı denemeler"ini de aynı yıl "Homeros'un Telif Hakkı" adıyla kitaplaştırmayı düşündüğünü söylüyordu. O kitap çıkmadı fakat bu yazıların bazıları 1982'de piyasaya sürülen Günübirlik'te yer aldı.
2000'de Şapkam Dolu Çiçekle'nin genişletilmiş basımını yayımlamıştık. Şimdi de, Günübirlik'in genişletilmiş basımı olan "Günübirlik"ler'i sunuyoruz.
Kitabın ilk bölümünde Günübirlik'teki tüm yazılar, ikinci bölümünde ise gene 1975-76 yıllarında Siyaset gazetesindeki "Günübirlik" köşesinde çıkmış olup da ne Günübirlik'e ne de Cemal Süreya'nın başka bir kitabına alınmamış olan yazılar yer ediniyor.
Uygar/çağcıl şiirimizin C vitamininden: kâğıda, kitaba, kalem adamlarına, onların telif hakkına, elbet Türkçeye, elbet ilk göz ağrısı şiire, ve -elbette ki- şiirden sonrasında en fazlaca ilgilenilmiş olduğu alan olan "edebiyatın yeraltı haritası" dergiciliğe {hiç de} günübirlik olmayan bakışlar...

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar