Reklam1

Alçakgönüllü Bir Tavsiye / Jonathan Swift

reklam2

Alçakgönüllü Bir ÖneriAlçakgönüllü Bir Tavsiye


Alçakgönüllü Bir Tavsiye’den…


Bu yüzden, benim üstünde duracağım mevzu, günümüzde İngiliz ustalarımız tarafınca gerçekleştirildiği biçimiyle, ruhun ve ruhsal deneyimlerin işte bu mekanik işleyişi olacak. Okura, mevzu üstünde yapılmış sağduyulu gözlemlerin neticelerini aktaracağım; bu işleyişin girdisini çıktısını, yöntemini, koşut örnekler vererek ve bu yolda ilerlerken yaptığım keşifleri ana konumuzla ilişkilendirerek açıklayacağım.


Dinsel iştiyakın salt tabiat ananın sonucunda ortaya çıkan bir dalı bulunduğunu söylemiştim; benim ilgilendiğim dalsa salt sanat ve hüner sonucunda ortaya çıkar, fakat belli doğaları ya da yaradılışları diğerlerine yeğleme eğilimindedir.


Üstelik başlangıçta yalnızca hünere dayansa da, uzun seneler sonunda doğallaşan pek oldukca mekanizmadan söz edilebilir. Hippokrates, atalarımız İskitler içinde Uzun-kafalılar isminde bir ulusun bulunduğunu anlatır: Bu ulusun ebeleri ve bakıcıları, bebeklerin kafalarını iki taraftan bastırıp sıkıştırarak onlara şekil verme geleneğini başlatmışlar; böylece tabiat, iki yanda ilerleyebileceği mekân bulamayınca, kendine başka bir yol aramak zorunda kalmış, tek açık yön olan yukarıya doğru ilerleyerek bebeklerin kafalarına kelleşeker biçimi vermiş; üst üste birkaç nesil süresince bu şekilde yönlendirilen tabiat, sonunda ebelerin yardımını gereksinmeden kendi yolunu kendi bulur duruma gelmiş. İskitli Uzun-kafalılar işte bu şekilde ortaya çıkmış; anane, ikincil bir tabiat olmaktan çıkıp birincil tabiat haline gelmiş. Bu öykü, kuşkusuz bu görgülü halkın halefi olan ulusumuzun öyküsüyle büyük benzerlikler taşır.


Bu adada, atalarımız zamanında, Yuvarlak-kafalılar adında olan bir neslin ortaya çıkmış olduğu bilinmektedir; bu ırktan gelen insanoğlu günümüzde üç krallığa yayılmışlardır; fakat başlangıçta bu yuvarlak kafa meselesi, bir makastan, kafanın şöyleki bir sıkıştırılmasından ve bir siyah başlıktan doğmuştu. Bu yolla muhteşem bir daire biçimini alan kafalar çıplak haliyle tüm insan toplulukları içinde en oldukca bayanlara gösterildiğinden, bayanların algıları buna gore biçimlenmiş, tabiat da sonunda kendisine verilen mesajı alarak bu işi kendi başına halletmeye başlamıştı. Bugün artık Yuvarlak-kafalılar, İskitler içinde Uzun-kafalılar’ın olmasıyla birlikte tanıdık bir manzaradır.


Bu örneğe ve sıralanması {hiç de} zor olmayacak başka örneklere dikkat çektikten sonrasında, mevzuyla ilgilenen okurların ilk olarak, başlangıçta…


LİNK

Sponsor:

Yorum Gönder

0 Yorumlar